Vypěstovat klíčky fazolí mungo dokážou i děti
Přirozená rostlinná strava dnes vzala velmi rychlý obrat zájmu, ještě před deseti lety to byla záležitost jen malých skupin nadšenců, kteří se věnují zdravé výživě, ale v současné době je trend zlepšení stravovacích návyků v populaci zřejmý už proto, že přibývá specializovaných prodejen, a že se tyto výrobky dobře prodávají i v supermarketech.
Dnes zkrátka více hledíme na původ potravin a surovin, na jejich složení, dáváme přednost celozrnným obilovinám, jíme více ovoce a zeleniny, ale bohužel stále zaostáváme za některými zeměmi v konzumaci luštěnin. Možná kvůli neznalosti správné přípravy a vhodných receptů, nedostatku zkušeností a také horší stravitelnosti, zvláště v souvislosti s nadýmáním.
Příprava luštěnin není složitá
Na trávení luštěnin si organismus musí přivyknout a vytvořit potřebné enzymy, trvá to několik dnů až týdnů, ale můžeme tento proces výrazně urychlit před tepelnou úpravou namáčením a následně vařením s některými bylinkami, a také klíčením. Tím se v semenech aktivují enzymatické reakce, jednotlivé složky sacharidů a proteinů se rozkládají na jednodušší a lépe využitelné. Nejoblíbenější luštěninou, kterou lidé v Česku nakličují, jsou fazolky mungo.
Proč zrovna mungo
Klíčí velice ochotně – s některými semínky je potíž. Mohou se obalovat slizem, který je živnou půdou pro různé mikroorganismy, ale právě mungo vyklíčí rychle a nejsou tolik náchylné na plesnivění. Důležité je pravidelné proplachování čistou vodou, alespoň dvakrát za den.
Mají výjimečnou chuť – mezi strávníky si klíčky fazolí mungo Naklíčeno získaly oblibu hlavně pro svou chuť, jíž se stěží jiné druhy luštěnin vyrovnají. Snadné a rychlé nakličování a intenzivní https://slovniky.lingea.cz/spanelsko-cesky/spot%25C5%2599ebovat pikantní, sladká až mírně nahořklá chuť křupavých plodů jim propůjčila status jedné z nejoblíbenějších naklíčených potravin. Proto je také vídáme v supermarketech již řadu let. Výhodnější je ovšem nechat si je naklíčit doma, kde máme jistotu, že nejsou zasažené plísní a hnilobou, a kde máme přesný přehled o tom, jak dlouho je klíčíme, eventuelně skladujeme v chladničce. Delší skladování se nedoporučuje, měli bychom je spotřebovat do dvou až čtyř dnů po naklíčení.